180-M15-113R001
DigiKey Part Number
180-M1501DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M15-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C