PESD18VF1BSFYL
DigiKey Part Number
2156-PESD18VF1BSFYL-954-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
PESD18VF1BSFYL
Description
NEXPERIA PESD18V - ULTRA LOW CAP
Customer Reference
Detailed Description
16V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.28pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V