MCS1632R025DER
DigiKey Part Number
273-MCS1632R025DERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-MCS1632R025DERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-MCS1632R025DERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1632R025DER
Description
1W 0.025 OHM METAL ALLOY CS 1% C
Detailed Description
25 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)