MCS1632R025DER | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCS1632R025DER |
Description | 1W 0.025 OHM METAL ALLOY CS 1% C |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm) |