WNE1R0FET | |
|---|---|
DigiKey Part Number | WNE1R0FETTR-ND - Tape & Reel (TR) WNE1R0FETCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WNE1R0FET |
Description | RES 1 OHM 1% 5W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WNE1R0FET Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Non-Inductive |
Series | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm) |