G3VM-101HR2
DigiKey Part Number
39-G3VM-101HR2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-101HR2
Description
SSR RELAY SPST-NO 3A 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-SOP (0.173", 4.40mm)
EDA/CAD Models
G3VM-101HR2 Models
Category
Voltage - Input
1.65VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Series
Load Current
3 A
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
65 mOhms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C