FCD260N65S3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FCD260N65S3 |
Description | MOSFET N-CH 650V 12A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 12A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount TO-252AA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FCD260N65S3 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.2mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 400 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 90W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Supplier Device Package TO-252AA |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 6A, 10V |