BZX84C5V6ET3G
DigiKey Part Number
BZX84C5V6ET3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C5V6ET3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C5V6ET3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6ET3G
Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 225 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C5V6ET3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms