FCMT080N65S3
DigiKey Part Number
488-FCMT080N65S3TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FCMT080N65S3CT-ND - Cut Tape (CT)
488-FCMT080N65S3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCMT080N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 38A 4TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 38A (Tc) 260W (Tc) Surface Mount 4-TDFN (8x8)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 880µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
71 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2765 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
260W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
4-TDFN (8x8)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 19A, 10V