FDBL0150N60
DigiKey Part Number
FDBL0150N60TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDBL0150N60CT-ND - Cut Tape (CT)
FDBL0150N60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDBL0150N60
Description
MOSFET N-CH 60V 240A 8HPSOF
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 240A (Tc) 357W (Tj) Surface Mount 8-HPSOF
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
169 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10300 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
357W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
8-HPSOF
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 80A, 10V