FGY140T120SWD
DigiKey Part Number
488-FGY140T120SWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY140T120SWD
Description
IGBT FS 1200V 280A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 280 A 1150 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
4.7mJ (on), 2.3mJ (off)
Gate Charge
415.4 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
59.2ns/249.6ns
Test Condition
600V, 140A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
307.3 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
280 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
560 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 140A
Power - Max
1150 W