NC7WZ14FHX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NC7WZ14FHX |
Description | IC INVERT 2CH 2-INP 6MICROPAK2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-MicroPak2™ |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NC7WZ14FHX Models |
Category | Current - Quiescent (Max) 1 µA |
Mfr | Current - Output High, Low 32mA, 32mA |
Series | Input Logic Level - Low 0.2V ~ 1.2V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.6V |
Part Status Active | Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.9ns @ 5V, 50pF |
Logic Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Circuits 2 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Inputs 2 | Supplier Device Package 6-MicroPak2™ |
Features Schmitt Trigger | Package / Case 6-UFDFN |
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V | Base Product Number |