NCV5501DT33RKG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV5501DT33RKG |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV5501DT33RKG Models |
Category | Current - Supply (Max) 20 mA |
Mfr | PSRR 75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 16V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA | Supplier Device Package DPAK |