NCV78L12ABPG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 233
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4 824
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 12 235
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV78L12ABPG
DigiKey Part Number
NCV78L12ABPG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV78L12ABPG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV78L12ABPG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Mfr
PSRR
42dB (120Hz)
Packaging
Bag
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V