NLX2G14CMX1TCG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 341
Datasheet
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-ULLGA (1x1)
NLX2G14CMX1TCG
DigiKey Part Number
NLX2G14CMX1TCG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLX2G14CMX1TCG
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN 6ULLGA
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.2V ~ 1.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
6-ULLGA (1x1)
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
6-XFLGA
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V