NSS12100XV6T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 3 990
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor PNP 12 V 1 A 500 mW Surface Mount SOT-563
NSS12100XV6T1G
DigiKey Part Number
NSS12100XV6T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS12100XV6T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS12100XV6T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS12100XV6T1G
Description
TRANS PNP 12V 1A SOT-563
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
12 V
Supplier Device Package
SOT-563
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
440mV @ 100mA, 1A