SZBZX84C3V6LT3G
DigiKey Part Number
SZBZX84C3V6LT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C3V6LT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C3V6LT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C3V6LT3G
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZBZX84C3V6LT3G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms