12TPC15M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 12TPC15M |
Description | CAP TANT POLY 15UF 12.5V 1411 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 12.5 V 1411 (3528 Metric) 80mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 12TPC15M Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance 15 µF | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code B1 |
Voltage - Rated 12.5 V | Features General Purpose |