20TQC22MYFD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P123529TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20TQC22MYFD |
Description | CAP TANT POLY 22UF 20V 2917 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20TQC22MYFD Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance 22 µF | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code D2 |
Voltage - Rated 20 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz |