EEE-FH1A561L
DigiKey Part Number
10-EEE-FH1A561LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FH1A561LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FH1A561LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FH1A561L
Description
CAP ALUM 560UF 20% 10V SMD
Detailed Description
560 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FH1A561L Models
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C