EEE-FTH100UAR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-FTH100UAR |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.3Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-FTH100UAR Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 55.25 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 85 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |