EEF-CD0D121R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PCE2107TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEF-CD0D121R |
Description | CAP ALUM POLY 120UF 20% 2V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEF-CD0D121R Models |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Part Status Obsolete | Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm) |
Type Polymer | Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance 120 µF | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Voltage - Rated 2 V | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm |