EEF-SX0D271R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEF-SX0D271R |
Description | CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEF-SX0D271R Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm |
Manufacturer Panasonic Industry | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Capacitance 270 µF | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Voltage - Rated 2 V | Base Product Number |