EEF-SX0G151E7
DigiKey Part Number
PCE5000TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5000CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0G151E7
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-SX0G151E7 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm