EEU-FC1E121H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2 063
Datasheet
120 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1E121H
DigiKey Part Number
EEU-FC1E121H-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E121H
Description
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1E121H Models
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C