EEU-FM0J222LB
DigiKey Part Number
10-EEU-FM0J222LBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FM0J222LBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM0J222LB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM0J222LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.976 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.47 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C