EEU-FR1H101
DigiKey Part Number
P14454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1H101 Models
Ripple Current @ Low Frequency
609 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
870 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
61 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C