EEU-FR1H101B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FR1H101B |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FR1H101B Models |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 609 mA @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 870 mA @ 100 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 61 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |