DNFR14-250FIB-L
DigiKey Part Number
298-14389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR14-250FIB-L
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Wire Gauge
14-16 AWG
Manufacturer
Panduit Corp
Insulation
Fully Insulated
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bulk
Features
Butted Seam
Part Status
Active
Color
Blue
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.178" (4.52mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)