OMT50-R100-2EP-IO-V31-L
DigiKey Part Number
2046-OMT50-R100-2EP-IO-V31-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OMT50-R100-2EP-IO-V31-L
Description
SENSOR OPT 8-30CM DIGITAL NPN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 0.79" ~ 1.97" (2 ~ 5cm) Digital, NPN, PNP, Push-Pull Output
Category
Output Type
Digital, NPN, PNP, Push-Pull
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Current - Supply
25 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
10°C ~ 60°C
Sensing Distance
0.79" ~ 1.97" (2 ~ 5cm)