PR0160F04R3-025W044L-S
DigiKey Part Number
3298-PR0160F04R3-025W044L-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR0160F04R3-025W044L-S
Description
PowerRESPONDER(r) 160 Farad high
Customer Reference
Detailed Description
160 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Nonstandard SMD 65mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
PowerRESPONDER
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard SMD
Capacitance
160 F
Size / Dimension
1.732" L x 0.965" W (44.00mm x 24.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 1kHz