AS01808AO-SC18-WP-R
DigiKey Part Number
AS01808AO-SC18-WP-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01808AO-SC18-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 94DB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 420 Hz ~ 14 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01808AO-SC18-WP-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated
1 W
Series
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
420 Hz ~ 14 kHz
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Frequency - Self Resonant
420Hz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)