BBUP00100505471Y00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
In Stock: 1 832
Datasheet
Walsin Technology Corporation
470 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1A 200mOhm
BBUP00100505471Y00
DigiKey Part Number
553-BBUP00100505471Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBUP00100505471Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBUP00100505471Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBUP00100505471Y00
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz