BPF1608LM02R2400A
DigiKey Part Number
311-1558-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1558-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1558-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF1608LM02R2400A
Description
RF FILTER BAND PASS 2.45GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.45GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 1.7dB 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BPF1608LM02R2400A Models
Category
Ripple
0.5dB
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
1.7dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
2.45GHz Center
Height (Max)
0.032" (0.80mm)