R-78T12-1.0/AC-R
DigiKey Part Number
945-2159-2-ND - Tape & Reel (TR)
945-R-78T12-1.0/AC-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R-78T12-1.0/AC-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78T12-1.0/AC-R
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 15V - 42V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78T12-1.0/AC-R Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
15V
Package / Case
3-SMD Module
Voltage - Input (Max)
42V
Size / Dimension
0.98" L x 0.91" W x 0.39" H (25.0mm x 23.0mm x 10.0mm)