R1SX-3.33.3-R
DigiKey Part Number
945-3053-2-ND - Tape & Reel (TR)
945-R1SX-3.33.3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R1SX-3.33.3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1SX-3.33.3-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
EDA/CAD Models
R1SX-3.33.3-R Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
74%
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
2.97V
Size / Dimension
0.50" L x 0.43" W x 0.23" H (12.8mm x 10.8mm x 5.8mm)
Voltage - Input (Max)
3.63V