RACM40-15S
DigiKey Part Number
945-3168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM40-15S
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM40-15S Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
2.67 A