RACM550-36SG/OF
DigiKey Part Number
945-RACM550-36SG/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM550-36SG/OF
Description
AC/DC CONVERTER 36V 550W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 2.99" W x 1.50" H (127.0mm x 76.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
15.28 A