NP100N04PUK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP100N04PUK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP100N04PUK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP100N04PUK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP100N04PUK-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 1.8W (Ta), 176W (Tc) Surface Mount TO-263
Category
Vgs (Max)
±20V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7050 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 176W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V