NP110N04PUK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP110N04PUK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP110N04PUK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP110N04PUK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP110N04PUK-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 40V 110A TO263-3
Detailed Description
N-Channel 40 V 110A (Tc) 1.8W (Ta), 348W (Tc) Surface Mount TO-263-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
297 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15750 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 348W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-263-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 55A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA