NP23N06YDG-E1-AY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NP23N06YDG-E1-AY |
Description | MOSFET N-CH 60V 23A 8HSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 23A (Tc) 1W (Ta), 60W (Tc) Surface Mount 8-HSON |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NP23N06YDG-E1-AY Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 1W (Ta), 60W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V | Supplier Device Package 8-HSON |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 11.5A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA | Base Product Number |