AM-RT14-433P
DigiKey Part Number
AM-RT14-433P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AM-RT14-433P
Description
RF TRANSMITTER AM 433MHZ MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter AM 433MHz 12dBm Antenna Module
Category
Power - Output
12dBm
Manufacturer
RF Solutions
Current - Transmitting
8mA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2V ~ 9V
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Through Hole
Frequency
433MHz