RT9193-18GB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT9193-18GB |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RT9193-18GB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 130 µA |
Mfr | PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Last Time Buy | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |