BUK962R6-40E,118
DigiKey Part Number
2156-BUK962R6-40E,118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK962R6-40E,118
Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 263W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80.6 nC @ 32 V
Series
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10285 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
263W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 25A, 10V