LP38692MP-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP38692MP-1.8/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP38692MP-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Category
Current - Output
Packaging
Bulk
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A