LP3882ESX-1.5
DigiKey Part Number
2156-LP3882ESX-1.5-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3882ESX-1.5
Description
IC REG LIN 1.5V 1.5A DDPAK/TO263
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-5
Current - Supply (Max)
8 mA
Packaging
Bulk
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-5
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 1.5A