LP3892ESX-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP3892ESX-1.5/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3892ESX-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
8 mA
Part Status
Active
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A