SZMMSZ10T1
DigiKey Part Number
2156-SZMMSZ10T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ10T1
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 20 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms