EDZVT2R2.7B
DigiKey Part Number
EDZVT2R2.7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R2.7BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R2.7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R2.7B
Description
DIODE ZENER 2.7V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 150 mW Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVT2R2.7B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 500 mV
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
EMD2
Power - Max
150 mW