RB421VAM-90TR
DigiKey Part Number
846-RB421VAM-90TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB421VAM-90TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB421VAM-90TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB421VAM-90TR
Description
90V, 200MA, SOD-323HE, SCHOTTKY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 90 V 200mA Surface Mount TUMD2M (SOD-323HE)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 200 mA
Mfr
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 µA @ 90 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
90 V
Supplier Device Package
TUMD2M (SOD-323HE)
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C